Glamping med barn nära Stockholm
Att åka på glamping med barn är lite av den perfekta kompromissen mellan naturupplevelse och bekvämlighet. Barnen får springa fritt, upptäcka djur och somna till fågelkvitter samtidigt som ni slipper tältkaos, blöta sovsäckar och avancerad packning.
Siggesta Gård ligger på Värmdö ute i Stockholms skärgård och hit åker du lätt från Stockholm city på ca 40 minuter med bil (bussarna går också från slussen till hållplats Siggesta Gård). Du behöver inte ha med någonting annat än kläder efter väder. Hos oss hittar du en barnvänlig glamping - mitt på Värmdö.
Glöm packlistan. Vi har ordnat det du behöver — kom som du är, så fixar vi resten. När du övernattar i tält och glampar med barn på Siggesta är det enkelt att ge sig ut på ett litet äventyr i naturen, för stora som små.
Gör något nytt men ändå ha aktiviteter, mat och boende nära till hands - prova glamping med barn.
Välkommen!
Fördelar med att glampa & övernatta i tält med barn
- Tälten är redan uppsatta
- Kortare packlista än vid vanlig camping
- Sällskapsspel finns att låna i receptionen
- Sov gott i sköna sängar, varma täcken och andas frisk luft på köpet
- Eget altandäck utanför där ni kan mysa, hänga, titta på stjärnorna och spela spel
- Mat äter ni nere i våra restauranger eller köper med er picknickryggsäck
- Stigen rakt in i vår fina skog ligger precis intill tältet. Där kan ni leta ätbara saker, titta efter djurspår, hämta något från marken och låt det blundande barnet gissa vad det är
- 25 minuters promenad ned mot havet och vår naturstrand sdär ni finner kanoter/brädor
- Alla våra aktivitetsbanor ett stenkast bort
- Intill glampingbyn ligger vår mysiga skogsbastu med toaletter, utomhusduschar och handfat för tandborstningen.
- Vi har en hel butik som heter Glass & Gott fylld med kulglass och gammeldags godis
















